logotype
logotype

Základem pro výběr odpovídající velikosti podprsenky je správně provedené měření přes prsa a pod nimi. Ze zjištěných měr budeme vycházet při určování velikosti. Měření je ale pouze orientační a ukazuje spíš na to, jakou velikost vyzkoušet jako první.

Určení velikosti obvodu

Určení velikosti obvodu je poměrně jednoduché. Zpravidla vychází z míry pod prsy, kterou je nutné zaokrouhlit na nejbližší násobek pěti směrem dolů. V závislosti na dalších faktorech (množství svalstva a podkožního tuku, pevnost obvodu podprsenky, osobní preference) pak určíme správnou velikost.

Jestliže jste majitelka pevné postavy (buď velmi štíhlé, nebo s pevnými svaly v oblasti hrudníku) nebo menších ňader, pravděpodobně byste byla v příliš pevném obvodu zbytečně sevřená. Proto Vám u většiny podprsenek bude stačit po zaokrouhlení ubrat 5 centimetrů, tzn. pokud si naměříte pod prsy 72 centimetrů, Vaší optimální velikostí bude u většiny podprsenek 65, v případě extrémně pevných (např. Comexim) pak dokonce 70.

Jestliže máte postavu spíše měkčí či jste majitelkou větších ňader, budete potřebovat výraznější oporu v obvodu. Proto u většiny podprsenek doporučujeme po zaokrouhlení ubrat 10 centimetrů, u těch s velmi pevnými obvody (zejména již zmiňovaný Comexim) 5 centimetrů, tzn. pokud si naměříte pod prsy 72 centimetrů, Vaší optimální velikostí bude u většiny podprsenek 60, resp. 65.

 

Určení velikosti košíčku

Určení velikosti košíčku bude orientační a bude vycházet zejména ze způsobu měření. Pokud byla míra brána v nepříliš dobře padnoucí podprsence, je velmi pravděpodobné, že bude potřeba přidat na velikosti košíčků (u opravdu velkých prsou se může stát, že rozdíl oproti naměřenému a skutečnému bude i několik velikostí). Pokud jsou prsa menší či pevná, je možné vycházet rovnou z naměřené hodnoty. Pro určení velikosti košíčku vycházejte z tabulky pro danou značku a obvodu zvoleného podle návodu v předchozím odstavci.

 

Převody velikostí UK a EU číslování

Naše prádlo je číslováno hned v několika různých systémech číslování. Zatímco značky Curvy Kate, Freya a Fauve jsou číslovány klasickým britským způsobem (obvody 28, 30, 32, ... a košíčky se zdvojeným číslováním a odstupem jednoho palce, tedy cca 2,5cm) a značka Comexim má klasické evropské číslování (60, 65, 70, ... a košíčky s odstupem 2cm), značka Ewa Michalak používá kombinaci obojího - zdvojeného číslování košíčků a evropského číslování obvodu.

převod košíčků

převod obvodů

 

Tabulky velikostí - podprsenky

Míry v tabulkách jsou jen orientační, je možné, že Vám sedne lépe jiná velikost, než která Vám vyšla z tabulky (proto je vhodné se před prvním nákupem online nechat přeměřit u nás). Když se napoprvé netrefíte, nezoufejte, jen v případě dalšího výběru buďte opatrné a už se tabulkou příliš neřiďte. Jak vidíte, podle obvodů přes prsa by si měly odpovídat na dvou sousedních obvodech košíčky ob jedno číslo. V této míře se však počítá i s rozdílem v šíři celého trupu, proto si reálně odpovídají košíčky sousední (tedy např. 75E a 70F). Malý příklad z praxe -pokud Vám tedy u zvolené podprsenky 75E seděl dobře košíček, ale obvod byl velký, zvolíte příště nikoli 70G, jak by navrhovala tabulka, nýbrž 70F. Jen tak Vám sedne košíček stejně jako u původní podprsenky.

Comexim

  


Ewa Michalak

 

Curvy Kate, Freya, Fauve, Fantasie