Jak se změřit a vybrat velikost

V obchodech se spodním prádlem se většinou setkáte se dvěma přístupy k výběru velikosti.

Ten první říká: změřte se pod prsy a zaokrouhlete nahoru, a to je váš obvod. Podívejte se do zrcadla na svoje prsa a podle dojmu vyberte košíčky. Pravděpodobně máte 80A nebo 75B, pokud jste silnější postavy, tak 90D.

Tento systém jakž takž funguje u štíhlých žen s menším pevným poprsím, které drží na místě i bez podprsenky. Na ostatní smutné případy se můžete podívat v článku Jak (ne)vypadá padnoucí podprsenka.

My používáme pečlivější měření a zároveň připomínáme, že správně padnoucí podprsenku nelze vybrat jen podle čísel. Je potřeba zvolit i vhodný střih a velikost doladit při vyzkoušení. Záleží nejen na velikosti, ale i na tvaru ňader, na materiálu, z něhož je prádlo vyrobeno, a dalších drobnostech.

Postup měření

Ke změření budete potřebovat krejčovský metr (prodává se za pár korun ve všech galanteriích). V nouzi můžete obvod vzít provázkem, který pak změříte na rovném metru. Míru pod prsy je nutné brát vodorovně (doporučujeme postavit se bokem k zrcadlu), při výdechu a velmi pevně. U míry přes prsa je to komplikovanější. Nejpřesnějšího výsledku dosáhnete v nevyztužené podprsence s kosticí, ovšem ve správné velikosti. Pokud svou správnou velikost neznáte, musíte zaimprovizovat. Dámy s menším a pevnějším poprsím udělají nejlépe, když se změří bez podprsenky, a to v místě největšího obvodu (což je většinou přes bradavky). Máte-li prsa větší, nebo už zkrátka nejsou úplně pevná, můžete se změřit i v hůř padnoucí podprsence, nebo bez ní v mírném předklonu.

 

Výběr velikosti obvodu

Od naměřeného obvodu pod prsy se odečte 5 cm a zaokrouhlí se na nejnižší násobek pěti směrem dolů, ale záleží také na postavě a na druhé straně i na výrobci. Některé značky, např. Comexim, dělají velmi pevné obvody. Ženám s hodně štíhlou nebo pevnou (svalnatou) postavou stačí zaokrouhlit jen málo, aby je obvod netlačil.

Příklad: naměříte si obvod 72 cm. Váš optimální obvod je 65, ale při zkoušení možná zjistíte, že vám lépe sedí 70.

Majitelky měkčích postav a větších prsou, která potřebují pevnější podporu, odečítají 10 cm; u značek s pevnějšími obvody může stačit 5 cm.

Příklad: naměříte si 83 cm. Vaše optimální číslo je nejspíš 70, ale u pevnějších podprsenek může být i 75.

 

Výběr velikosti košíčku

Určení velikosti košíčku je orientační a vychází ze způsobu měření. Jestliže jste měřily v ne moc dobře padnoucí podprsence, bude potřeba na velikosti košíčků možná dost přidat (u větších prsou to klidně bude i několik velikostí). Pro určení velikosti vycházejte z tabulky pro konkrétní značku. Když se pozorně podíváte, uvidíte, že to každá značka má – bohužel – trochu jinak.

Tabulky velikostí

Comexim

Ewa Michalek

Curvy Kate, Freya, Fauve, Fantasie

Převod britských a evropských velikostí

V naší nabídce najdete podprsenky číslované hned podle několika systémů.

Značky Curvy Kate, Freya nebo Fauve jsou číslovány podle UK velikostí: obvody 28, 30, 32, 34 atd., košíčky se zdvojenými písmeny a odstupem 1 palce, tj. 2,5 cm.

Značka Comexim má evropské číslování: obvody 60, 65, 70 atd., košíčky bez zdvojených písmen, rozdíl mezi velikostmi 2 cm.

Značka Ewa Michalak kombinuje oba systémy: evropské číslování obvodu a britské označování košíčků.

(tabulka převodu košíčků a obvodů)

Jde vám z toho hlava kolem? Napište, zavolejte nebo se stavte, rády vám poradíme. Už to máme prokouknuté ☺