logotype
logotype

Podprsenka by v první řadě měla plnit funkci podpůrnou. Měla by Vaše ňadra udržet v místě, kam je příroda původně umístila, ovšem gravitace, leckdy také kojení či prudké výkyvy váhy a přiznejme si to, i věk, na ně nepříjemně zapůsobily. Prádlo, které funguje jako náprsenka či krytka na bradavky není skutečně k ničemu.

První dojmy s padnoucí podprsenkou:

Nyní přijměme další předpoklad – funkční podprsenka může být krásná, může být pohodlná a dokáže vám během pěti minut viditelně zlepšit figuru, držení těla a samozřejmě sebevědomí. Zároveň můžeme zmínit i to, že správně zvolená podprsenka může eliminovat mnohé potenciální zdravotní problémy, které mohou ze špatné podprsenky plynout. Podrážením kůže počínaje, přes bolesti hlavy, zad a krku a bulkami v prsní tkáni konče. Nejčastějšími chybami ve výběru velikostí je příliš volný obvod a malé košíčky.

Nyní se podívejte na nejčastější ukazatele špatně zvolené velikosti prádla. Jak je na tom Vaše prádlo?

 • Obvod se posouvá po zádech směrem vzhůru
 • Prsa přetékají z košíčků
 • Kostice ve středu podprsenky neleží na hrudní kosti
 • Prsa utíkají spodem
 • Ramínka se zařezávají do kůže
 • Kostice nelemuje prsní tkáň, ale leží na ní
 • Musíte si podprsenku několikrát denně upravovat

Jestliže odpovíte alespoň na jednu z předchozích otázek ANO, možná byste se i Vy měla poohlédnout po prádle, které Vás nebude nijak omezovat. Jak tedy ta správně padnoucí podprsenka vypadá?

 • Obvod drží pevně na těle, není však ani příliš těsný (cca na vsunutí 2-3 prstů). Je rovnoběžný se zemí, neposouvá se směrem vzhůru. Pokud se posouvá, je potřeba zvolit pevnější.
 • Ramínka se nezařezávají a nezpůsobují bolestivé, někdy až krvavé otlaky. Pokud ano, je potřeba opět sáhnout po pevnějším obvodu, aby váha nebyla nesena ramínky).
 • Košíčky jsou dostatečně prostorné, aby byla prsa správně uložena a nikde nepřetékala.
 • Kostice lemují měkkou prsní tkáň, nikdy neleží na ní (pokud ano, je nutné zvolit větší košíček nebo jiný střih podprsenky), směřují směrem k podpažní jamce.
 • Ve středu podprsenky kostice leží na hrudní kosti, nevisí ve vzduchu (pokud nedoléhá, opět je na vině příliš malý košíček).
 
Tolik bylo teorie, nyní se podívejme, co to vlastně znamená v praxi.
 
Nejsnazší způsob, jak zjistit, zda podprsenka sedí či nikoliv, je prudce zvednout ruce. Nepadnoucí podprsenka s velkým obvodem a malým košíčkem ani nemůže zůstat na místě. Příliš volný obvod umožní podprsence cestovat až kamsi ke krku, prsa vypadávají spodem z košíčků, ... Oproti tomu obvod padnoucí podprsenky by měl zůstat na svém místě, stejně tak košíčky by měly prsa bezpečně uložit, takže nikudy nevypadnou. Jen taková podprsenka může poskytovat dostatečnou oporu.
nepadnoucí vs. padnoucí podprsenka

To samozřejmě není jediný způsob, jak zjistit, zda nosíte správnou podprsenku. Mnohé odhalí i pouhý pohled do zrcadla. Jak již bylo řečeno, obvod má být dostatečně pevný, neposouvat se směrem vzhůru, a kostice má prsní tkáň lemovat. Aby se předešlo nepohodlí i zdravotním komplikacím, nesmí ležet na ní. Košíčky by pak neměly ani odstávat, ani se zařezávat. Dobrá podprsenka zkrátka sedí! A jak si můžete na následující fotografii všimnout, padnoucí podprsenka významně ovlivňuje nejen vzhled prsou, ale i držení těla, a tím vylepšuje celkový vzhled postavy

padnoucí vs. nepadnoucí - zboku

V neposlední řadě dobře zvolená podprsenka mnohem lépe vypadá. Prsa pouze nepřekrývá a netáhne je dolů, nýbrž je skutečně umístí a vytvaruje tam, kam je matka příroda umístila před tím, než začala působit gravitace. Už jste i Vy přesvědčena, že dobře zvolená podprsenka za to skutečně stojí?


Časté omyly související se správnou podprsenkou

Nebude mne těsný obvod tlačit?

V prvních několika dnech možná ano, neboť je to pro tělo velká změna. Doposud bylo zvyklé na velký obvod, který navíc ležel jinde. Přibližně po týdnu až dvou byste však už žádné nepohodlí pociťovat neměla, ba právě naopak.

Přeci nemůžu mít prsa E, vždyť jsem skoro plochá.

Písmenko neudává absolutní velikost prsou, nýbrž relativní vzhledem k obvodu. Jinak velký je košíček E na obvodu 60 a jinak na obvodu 85. Ve skutečnosti košíček E na obvodu 60 odpovídá košíčku všudypřítomné, avšak málokdy padnoucí 75B. V českých obchodech nabídka velikostí košíčků bývá velmi omezená, proto jsou ženy zvyklé kompenzovat nedostatečnou velikost košíčku větším obvodem, ač by jim menší obvod a větší košíček seděly mnohem lépe.

Podprsenka nemůže být pohodlná

To je pravda jen u nesprávně zvolené podprsenky. Ta správně padnoucí naopak většinu problémů, které se připisují větším prsům, efektivně řeší. Zbaví Vás bolestí zad a hlavy, zatuhnutí šíje, zlepší Vám držení těla. V extrémních případech může u špatné podprsenky docházet až k borcení hrudního koše a velmi nepříjemnému píchání v hrudi. I toto padnoucí podprsenka dokáže odstranit.